Dokument "Jaster - tajemnica Hela" obsypany nagrodami na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Film dokumentalny  "Jaster - tajemnica Hela" -   w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego oraz Małgorzaty Walczak, produkcji  Zoyda Art Production  otrzymał pięć nagród podczas  VII Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci , którego gala finałowa odbyła się 26 września 2015 w Gdyńskim Centrum Filmowym. Film został dwukrotnie wyróżniony w kategoriach:  Złoty Opornik oraz Nagroda Specjalna im. Janusza Krupskiego za odwagę i trud w poszukiwaniu trudnych tematów. Film otrzymał również Nagrodę Główną Dyrektora Festiwalu za najlepszą artystyczną formę filmu.

Festiwal NNW uhonorował również  dwiema nagrodami bohaterów filmu: "Sygnet Niepodległości" otrzymał Kazimierz Piechowski, uciekinier z Auschwitz, przyjaciel Jastera oraz "Drzwi do Wolności" pośmiertnie otrzymała Anna Danuta Sławińska, narzeczona Jastera. Oboje kilkadziesiąt lat życia poświęcili sprawie rehabilitacji niesłusznie oskarżonego bojownika AK, jednak bez powodzenia do czasu ukazania się tej koprodukcji dokumentalnej, którą współtworzyli: TVP Historia, Mazowiecki Fundusz Filmowy, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Zoyda Art Production.

"Jaster - Tajemnica Hela" to poruszający film dokumentalny o tragicznym losie  Stanisława Jastera , ps. Hel, niesłusznie posądzonego o zdradę bojownika oddziałów specjalnych Kedywu Armii Krajowej, który na skutek tragicznego splotu okoliczności , po serii wsyp  w AK w Warszawie latem 1943 roku sam został przez towarzyszy broni  posądzony o kolaborację z Niemcami , w niejasnych okolicznościach stracony i pozostawiony w pamięci z piętnem zdrajcy na ponad 70 lat.  

Film otrzymał już we wrześniu 2015 r. dwie inne nagrody:  Wyróżnienie na Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie oraz Wyróżnienie na Festiwalu w Zamościu "Spotkania z Historią". Film jest powtarzany na antenie TVP Historia.

Zoyda Art Production

Zoyda Art Production to firma produkcji filmów i programów telewizyjnych założona w 1999 roku przez reżysera Marka Tomasza Pawłowskiego oraz producentkę Małgorzatę Walczak. Specjalizuje się w realizacji historycznych projektów dokumentalnych mających charakter skomplikowanych, czasochłonnych dochodzeń archiwalnych.