"Dotknięcie Anioła" najlepszym filmem dokumentalnym 27. Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce

Film "Dotknięcie Anioła"/ Touch of an Angel w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego   otrzymał główną nagrodę w kategorii film dokumentalny na  Festiwalu Filmów Polskich w Ameryce, który odbył się po raz 27 w Chicago w dniach 6-22 listopada 2015 r.

W uzasadnieniu jury napisało:

"Dotknięcie Anioła" jest filmem dokumentalnym, który proponuje dużo, dużo więcej, niż można by się spodziewać. To osobista opowieść świadka -  szczera, emocjonalna, wręcz oszałamiająca. Autorzy stworzyli precyzyjny, oryginalny i głęboko poruszający język. Podróż filmu w autentyczne miejsca, gdzie wydarzyły się te straszne rzeczy jest nadzwyczaj poruszająca. Technika przenikania archiwalnych fotografii z delikatnymi ujęciami  aktorów w symbolicznym ruchu pozwalają na subtelne przenikanie przeszłości i teraźniejszości. To dzieło bardzo wysokiej próby, o wielkich walorach humanistycznych, celnie trafiające do ludzkiego sumienia. Bardzo rzadko spotykany dokument".

Film walczy w tym roku o nagrodę Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny. W styczniu 2015 był pokazywany w kinach Polski oraz USA , a także licznych pokazach w Ameryce. W listopadzie odbył się uroczysty pokaz w Museum of Tolerance (Center of Wiesenthal) w Los  Angeles. Historia Henryka Schoenkera, polskiego Żyda z Tel Avivu, zaświadczającego o trudnej roli Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej wywarła ogromne i silne wrażenie na amerykańskiej widowni. Pokaz i dyskusję poprowadził Dr Michael Berenbaum z American Jewish University, szef  Archiwum założonego przez Stevena Spielberga.

– Należy  docenić „Dotknięcie Anioła” za próbę stworzenia czegoś nowego" – pisał  Neil Genzlinger w „New York Times”, a David Noh w „Film Journal” podkreślał: „Niewiele świadectw  ocalałych z Holocaustu może się mierzyć z tym przedstawionym przez Henryka Schoenkera w filmie  Marka Tomasza Pawłowskiego “Dotknięcie Anioła". Ten  film wyróżnia się  w morzu innych o tej samej tematyce tym, że naprawdę zbliża widza do tego największego i najtragiczniejszego z ludzkich horrorów".

Film Zoyda Art Production znalazł się też wśród sześciu nominowanych dokumentów do nagrody Maysles Brothers Award for the Best Documentary na Festiwalu Filmowym w  Denver (został jednak pokonany przez amerykańskiego kandydata do Oscara "Hitchcock - Truffaut").

"Dotknięcie Anioła" jest koprodukcją polsko-niemiecką TVP oraz WDR przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz programu Media. Producentem filmu jest Małgorzata Walczak (Zoyda Art Production). Partnerem promocji jest Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".

Zoyda Art Production

Zoyda Art Production to firma produkcji filmów i programów telewizyjnych założona w 1999 roku przez reżysera Marka Tomasza Pawłowskiego oraz producentkę Małgorzatę Walczak. Specjalizuje się w realizacji historycznych projektów dokumentalnych mających charakter skomplikowanych, czasochłonnych dochodzeń archiwalnych.