Dwa filmy Pawłowskiego nagrodzone jednocześnie w różnych krajach

Marek Tomasz Pawłowski został doceniony w tym samym czasie za dwa najnowsze filmy dokumentalne „Dotknięcie Anioła”  oraz „Jaster – tajemnica Hela”.

Pierwszy z nich uznano za najlepszy film dokumentalny i nagrodzono Hollywood Eagle  Documentary Award 17. edycji Festiwalu  Filmów Polskich w Los Angeles. Gala wręczenia nagród odbyła się 12 pażdziernika 2016 r. w Egyptian Theatre przy Hollywood Blvd, miejscu , gdzie przed laty rozdawano nagrody Oscara. Jury w składzie: Kirk Saduski, Joshua Crone, Gary Alvarez doceniło głównie oryginalny język filmowy, który wzbudził w Stanach Zjednoczonych ogromne zainteresowanie, a sam autor został nazwany „polskim wizjonerem sztuki dokumentu”. Na szesnaście  obecnie nagród dla tego obrazu siedem pochodzi właśnie z USA.

Dwa tygodnie wcześniej „Dotknięcie Anioła” wygrało  międzynarodowy festiwal AeganDocs w Grecji oraz TrueDoc na Ukrainie, otrzymał też Nagrodę Specjalną Jury Vukovar Film Festival w Chorwacji. Ubiegłoroczny polski kandydat do dokumentalnego Oscara jest ważnym ambasadorem historii i kultury polskiej. Do tej pory miał 289 pokazów w różnych krajach. Podczas spotkania z widzami w Los Angeles  reżyser był szczególnie mocno oklaskiwany za współtworzone z grafikiem Robertem Manowskim „archicollage”. Ten filmowy język rozwijany już w poprzednich filmach jest wizualną metodą kreowania wydarzeń z przeszłości. Film opowiada fascynującą i nieznaną wcześniej historię Henryka Schoenkera, syna ostatniego przywódcy Żydów Oświęcimia, który w 2005 r. wydał swoje  wspomnienia nakładem Wydawnictwa „Karta” pod redakcją Katarzyny Madoń-Mitzner. Film jest polsko-niemiecką koprodukcją Zoyda Art Production, Telewizji Polskiej, Westdeutscher Rundfunk, współfinansowaną przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Media / Kreatywna Europa.  

Natomiast zrealizowany w zupełnie odmiennym stylu , oparty na ścisłym śledztwie archiwalnym film „Jaster- tajemnica Hela” został uznany za najlepszy film dokumentalny 31. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich i Multimediów Niepokalanów. Siedmioosobowe jury doceniło niezwykłą wagę oraz uniwersalność tragicznej historii Stanisława Jastera , żołnierza oddziałów specjalnych AK, który na skutek tragicznego splotu okoliczności został niesłusznie posądzony o kolaborację z Niemcami i zabity przez współtowarzyszy walki.. Film jest próbą dotarcia do prawdy , która przez ponad 70 lat była niewygodną, skrywaną tajemnicą. To ósma nagroda dla tego ważnego i trudnego w realizacji obrazu, współtworzonego wraz z producentką Małgorzatą Walczak przez kilka lat. Film jest koprodukcją TVP Historia, Mazowieckiego Funduszu Filmowego oraz Zoyda Art Production ze wsparciem finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej informacji:
http://www.polishfilmla.org/wocms.php?siteID=9&lngID=1
http://festiwalniepokalanow.pl/2016/katalog2016.pdf
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1236457
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1235882

Zoyda Art Production

Zoyda Art Production to firma produkcji filmów i programów telewizyjnych założona w 1999 roku przez reżysera Marka Tomasza Pawłowskiego oraz producentkę Małgorzatę Walczak. Specjalizuje się w realizacji historycznych projektów dokumentalnych mających charakter skomplikowanych, czasochłonnych dochodzeń archiwalnych.